06 Декември, 2019
0.0171

Куќа за 1 франк и тоа во Швајцарија: Се бараат нови жители, но има и еден услов

Објавено во: Финансии 22 Јули, 2019

Со цел да да се привлече ново население во селцето Монти ди Сциага во близина на италијанската граница, локалните власти во италијанскиот кантон Тицино во Швајцарија продаваат куќи за само еден франк.

Се работи за симболична цена за недвижнина.

На располагање се девет куќи од камен. Купувачите по заклучување на договорот се должни да го реновираат објектот по тамошните прописи.


Куќите се наоѓаат на идилично опкружување со поглед на езерото Магиоре, а имаат достапни и водоводни инсталации, што значајно го олеснува преуредувањето.

Монте ди Сциага е уште едно европско село кое со евтини цени на недвижностите се обидува да привлече луѓе да живеат таму.

На сличен начин локалните самоуправи мамеа луѓе да дојдат да живеат на Сицилија, на грчките острови и шпански села.


Фото: Фејсбук-Lago Maggiore

Можеби ќе ве интересира

Плата од 500 евра газдата го чини 750 - давачките превисоки за малите фирми

Плата од 500 евра газдата го чини 750 - давачките превисоки за малите фирми

50.000 ЕВРА - толку ќе тежат двете главни премии од МојДДВ #МојаНаграда

50.000 ЕВРА - толку ќе тежат двете главни премии од МојДДВ #МојаНаграда

Анти-коцкање со отворено писмо до Заев: Рековте дека нема повеќе да издавате лиценци

Анти-коцкање со отворено писмо до Заев: Рековте дека нема повеќе да издавате лиценци

Германските компании уште бараат од Владата пониски царини за репроматеријалите

Германските компании уште бараат од Владата пониски царини за репроматеријалите

КОЈ Е МИСТЕРИОЗНИОТ ИНВЕСТИТОР - Русија продаде дел од Газпром за три милијарди долари

КОЈ Е МИСТЕРИОЗНИОТ ИНВЕСТИТОР - Русија продаде дел од Газпром за три милијарди долари

Наташа Несторовска реизбрана за член на УО на Стопанска банка Битола

Наташа Несторовска реизбрана за член на УО на Стопанска банка Битола