07 Август, 2022
0.0203

Лавров: Русија е подготвена да разговара за размена на затвореници со САД по пресудата за Грајнер

Објавено во: Свет 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

САД и Русија посочија дека се подготвени да разговараат за размена на затвореници, еден ден откако кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер беше осудена за шверц на дрога и осудена на девет години затвор за пренесување помалку од еден грам масло од канабис на аеродромот во Москва.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите во Камбоџа дека Кремљ е „подготвен да разговара на оваа тема, но во рамките на каналот што го договорија претседателите“, пренесе државната новинска агенција РИА Новости.

- Постои одреден канал за кој е договорен [рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден], и без разлика што некој ќе каже јавно, овој канал ќе остане на сила - кажал Лавров на Самитот на нациите во Југоисточна Азија. 

Набргу подоцна, американскиот државен секретар Антони Блинкен на истиот самит рече дека САД ќе „продолжат“ разговори со Русија.

- Изнесовме, како што знаете, суштински предлог за кој Русија треба да се ангажира со нас - им рече Блинкен на новинарите на брифингот со новинарите.

Коментарите од секоја страна сугерираат дека преговарачкиот процес, кој веќе се покажа комплексен, може да се забрза во наредните денови.

Руските владини претставници минатиот месец побараа поранешниот полковник од домашната шпионска агенција на земјата, кој беше осуден за убиство во Германија минатата година, да биде вклучен во предложената размена на САД на озлогласениот трговец со оружје Виктор Бут за Грајнер и Пол Вилан, познати повеќе извори.

Вилан, американски државјанин, беше приведен од Русија од 2018 година и беше осуден од руски суд во 2020 година под обвинение за шпионажа што тој строго ги негираше.  Пресудата на Грајнер покрена слична загриженост дека таа се користи како политички пион во руската војна против Украина. Американскиот Стејт департмент ги класифицира двајцата како незаконски приведени.

Грајнер, ѕвезда на Женската Национална Кошаркарска Асоцијација, се изјасни за виновна за носење масло од канабис во својот багаж додека патувала низ московскиот аеродром на 17 февруари.

Пред пресудата во четвртокот, Грајнер му се извини на судот и побара попустливост во емотивниот говор.

- Никогаш не сакав да повредам никого, никогаш не сакав да го загрозам руското население, никогаш не сакав да прекршам какви било закони овде. Направив искрена грешка и се надевам дека со вашата пресуда дека нема да го заврши мојот живот овде. Знам дека сите постојано зборуваат за политички пион и политика, но се надевам дека тоа е далеку од оваа судница - продолжи таа.

Адвокатите на Грајнер се надеваа дека нејзиното признание за вина и изјави за каење ќе резултираат со поблага казна.

Нејзиното убедување, им рече Блинкен на новинарите, „ја става во центарот на вниманието многу значајната загриженост [на Вашингтон] за рускиот правен систем и употребата на погрешни притвори од страна на руската влада за да ја унапреди сопствената агенда користејќи поединци како политички пион“.

„Истото важи и за Пол Вилан“, додаде Блинкен.

Претходно во петокот, претставник на американскиот Стејт департмент изјави за новинарите дека немало „сериозен одговор“ од Русија за предложената размена. Истиот функционер рече дека Блинкен и Лавров не се сретнале додека биле на самитот во Камбоџа и дека Блинкен не планира да го стори тоа.

Пред почетокот на натпреварот во четврток во кој учествуваше тимот на клубот во кој игра Грајнер, членовите на двата тима ги поврзаа рацете околу централниот терен, и беше одржан момент на молчење од 42 секунди. При крајот на тие 42 секунди, членовите на толпата почнаа да скандираат: „Донеси ја дома!“. 

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ПОЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ПОЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје