19 Август, 2019
0.0169

Летување за багатела: Оваа земја „брка“ туристи, цени на половина

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2019

Паднатата туристичка индустрија на Шри Ланка се обидува да ги врати туристите на плажите кои запустеа по смртоносните велигденски напади.

Паѓаат цените на сместувањата во хотели и промовираат понудa на клучни пазари како Русија.

Туризмот, на кој отпаѓа околу 5% од БДП на Шри Ланка, е потопен по исламистичките напади со бомби на 21 април во луксузни хотели и цркви кога загинаа 250 луѓе, вклучувајќи и 40 странци, пренесе Ројтерс.

Англија, Индија и САД се меѓу земјите кои издадоа предупредување во врска со патувањето во Шри Ланка, остров со недопрени плажи, древни будистички манастири и зелени брда кои Лајонел планет ги селектираше како топ дестинација во 2019 година.

Тие предупредувања доведоа до поплави од откажани резервации и пад на букинг.

За да привлече туристи назад, Шри Ланка е домаќин на меѓунардони спортски настани и го суспендираше правилото за минимална цена на хотелски сместувања.

Државната авио-компанија Шриланкан ерлајнс нуди посебни погодности и заедно со владата работи на промоција во странство.

Хотелите даваат невидени попусти, додека агенциите нудат бесплатен превоз од аеродромот. Така на пример, Лаванга ризорт на југот од островоот нуди соби по 35 долари наместо вообичаени 75 - со пресметан појадок.


Фото: profimedia

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто