24 Октомври, 2020
0.0472

Локалните избори во Македонија ќе се одржат два месеци порано

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2020

Локалните избори наместо во декември, ќе се одржат во октомври следната година, затоа што претходните градоначалници на локалните самоуправи во 2017 имаа продолжен мандат поради политичката криза во која се најде Македонија таа година.

Партиите се согласуваат дека локалните избори треба да се одржат во октомври 2021 година. Според нив, Изборниот законик го категоризира мандатот на градоначалниците што не треба да се намалува или прекинува. Според Алсат, ваков консензус постои и кај опозицијата, односно кај ВМРО-ДПМНЕ и кај Алијанса за Албанците.

Во 2017 година, мандатот на градоначалниците заврши во мај, но бидејќи Собранието не беше функционално и земјата беше без Влада поради политичката криза, Уставниот суд донесе одлука за продолжување на нивниот мандат до октомври. Нивниот мандат се пресметува од октомври 2017 година.


Можеби ќе ве интересира

Заев доби награда затоа што земјоделци ќе бидат обештетени поради невреме

Заев доби награда затоа што земјоделци ќе бидат обештетени поради невреме

Министерство за здравство: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Министерство за здравство: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Амди Бајрам починал како позитивен на Ковид-19, ќе се бараат контактите од свадбата

Амди Бајрам починал како позитивен на Ковид-19, ќе се бараат контактите од свадбата

Помалку случаи, но 14 починати во последните 24 часа од Ковид-19

Помалку случаи, но 14 починати во последните 24 часа од Ковид-19

Жени од Виница и Берово починаа на инфективното одделение во Штип

Жени од Виница и Берово починаа на инфективното одделение во Штип

Сашо Мијалков се потсети на времето кога беше поканет на Ромски бал: Почивај во мир легендо

Сашо Мијалков се потсети на времето кога беше поканет на Ромски бал: Почивај во мир легендо

Саша Богдановиќ: Доколку има интерес за КК Работнички, ќе го дадеме на нов сопственик

Саша Богдановиќ: Доколку има интерес за КК Работнички, ќе го дадеме на нов сопственик

Уапсен сопственик на угостителски објект кој работел прекувремено во Мала Речица

Уапсен сопственик на угостителски објект кој работел прекувремено во Мала Речица

Д-р Драган Даниловски: Собранието побргу да ги донесе рестриктивните мерки

Д-р Драган Даниловски: Собранието побргу да ги донесе рестриктивните мерки