01 Март, 2024
0.0253

ЛУЃЕТО ЈА МРАЗАТ ИНФЛАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА - директор од ФЕД објасни зошто мора да ги зголемуваат каматите

Објавено во: Финансии 25 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Федералните резерви оваа недела се соочија со особено вознемирувачка одлука: Дали треба да ги зголемат каматните стапки за време на банкарската криза?

За Том Баркин, одлуката не беше особено предизвикувачка. Инфлацијата, вели тој, останува јавен непријател број 1.

Банката на федерални резерви забележа црвени знамиња во банката во Силиконската долина години пред да пропадне

„Инфлацијата е висока. Побарувачката се чинеше дека не се намали. И така, причината за покачувањето беше прилично јасна“, изјави Баркин, претседател на Банката на федерални резерви на Ричмонд, во ексклузивно интервју за Си-Ен-Ен во петокот.

Баркин, кој учествува во дебатата на ФЕД, но нема гласање оваа година, призна дека секоја одлука е „тешка“ и целосно дебатирана.

Но, економските извештаи кои се упатуваат на состанокот на ФЕД оваа недела сугерираат дека економијата е сè уште премногу жешка. ФЕД на крајот донесе едногласна одлука за зголемување на каматните стапки деветти пат по ред.

„Пазарот на трудот е тесен. Историски тесно“, рече Баркин. „За жал, инфлацијата остана превисока.

„За мене, прашањето беше: Дали гледате дека се случуваат такви стресови што чувствувате дека навистина треба да се повлечете и да научите повеќе?“, рече Баркин. „Се чувствуваше многу стабилно кога стигнавме таму. Така што условите беа соодветни за да се води монетарната политика на начинот на кој сакаме да ја водиме монетарната политика“.

Работни места наспроти инфлација

Некои политичари, лево и десно, ја осудија ФЕД за зголемување на стапките толку брзо што може да доведе до масовни отпуштања.

Демократската сенаторка од Масачусетс, Елизабет Ворен, во средата изјави за Џејк Тапер на Си-Ен-Ен дека претседателот на ФЕД Џером Пауел прави „навистина ужасна работа“ и „се обидува да отпушти два милиони луѓе“.

Запрашан за аргументот на политичарите дека ФЕД сака луѓето да ги загубат своите работни места, Баркин нагласи дека јавноста е многу вознемирена поради високите трошоци за живот.

„Една работа што ја слушам гласно и јасно од сите е дека мразат инфлација. „Тие мислат дека инфлацијата е неправедна“, рече Баркин, мислејќи на разговорите со жителите на неговата област. „Добивате покачување и потоа треба да го потрошите тоа покачување на бензинската пумпа. Тоа создава несигурност. Искрено е исцрпувачки. И мислам дека е исцрпувачки да мора да купувате наоколу за подобри цени или да им објаснувате на вашите клиенти, знаете, вашата потреба за зголемување на цената“.

Баркин додаде: „Луѓето навистина сакаат да ја ставиме инфлацијата под контрола“. Тоа е она што тие сакаат да го направиме. Ние сме момците кои се обвинети да го направат тоа“.

Можеби ќе ве интересира

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката