15 Август, 2020
0.0431

Мендух Тачи најавува дека Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2020

Лидерот на Демократската партија на албанците Мендух Тачи, носител на листата во Изборната единица 6, од вчерашниот митинг во Гостивар порача дека Али Ахмети и Насер Зибери ги поврзува Југославија и УДБА. 

„Тоа е истата политика со која за жал, успеаја да ги измамат и да им го украдат времето на помладите генерации. Но, верувам дека сега е крај. Заедно, со максимална посветеност, верувам дека ќе успееме“, рече Тачи.

Лидерот на ДПА, повикувајќи ги гостиварци на поголема излезност и да му ја дадат поддршката, нагласи дека со тоа ќе се остварат целите на политичката програма.

„Од вас барам да се мобилизирате во поголем број на гласање. Знам дека некои луѓе не доаѓаат на митинзи, бидејќи им се врши притисок и од локалната и од централната власт, но сепак ви велам дека победата е загарантирана. Луѓето кои гласаат за мене, имаат по телото рани од ДУИ и економски рани, па така не правам договор со нив. Сега е моментот и како членка на НАТО одиме со безбедни чекори, а Македонците ќе бидат обврзани да го прифатат дводомниот парламент“, рекол Тачи.

Можеби ќе ве интересира

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

„Медена земја“ денеска на турската национана телевизија

„Медена земја“ денеска на турската национана телевизија

Повикан во полиција малолетник кој палел шума и се снимал на „Тик-Ток“

Повикан во полиција малолетник кој палел шума и се снимал на „Тик-Ток“

Комората на психолози е за онлајн настава

Комората на психолози е за онлајн настава

Таравари: Има договор за Влада, сега се прави само театар

Таравари: Има договор за Влада, сега се прави само театар

Адвокатот Спасе Скорниев ќе тужи затоа што полицаец му ја пцуел сестрата што работи во Влада

Адвокатот Спасе Скорниев ќе тужи затоа што полицаец му ја пцуел сестрата што работи во Влада

Љупчо Николовски и Артан Груби главни „ѕвезди“ во преговорите викендов

Љупчо Николовски и Артан Груби главни „ѕвезди“ во преговорите викендов

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември