05 Февруари, 2023
0.0223

Мета се заканува дека ќе ги отстрани вестите од социјалните мрежи поради американски закон

Објавено во: Свет 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Сопственикот на Фејсбук, Мета, се закани дека ќе ги отстрани вестите од своите платформи, по извештаите дека американските пратеници изработиле легислатива што ги фаворизира медиумите. 

Предупредувањето ја нагласува опасноста што Мета ја гледа за својот бизнис модел во однос на предложениот предлог-закон, познат како Закон за новинарски натпревар и заштита (JCPA).

Компанијата Мета под закрила ги има социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм.

Законодавството воведено од сенаторката Ејми Клобучар и поддржано од повеќе од десетина други пратеници од двете партии ќе создаде четиригодишно ослободување според американскиот антимонополски закон што ќе им дозволи на новинските куќи колективно да се договорат против платформите на социјалните медиуми за поголем дел од приходите од реклами во замена за нивната содржина на вести. Тоа е еден од неколкуте антимонополски сметки фокусирани на технологијата кои моментално се чекаат на Капитол Хил.

- Ако Конгресот усвои непромислен нацрт-закон за новинарство како дел од законодавството за национална безбедност ќе бидеме принудени да размислиме за целосно отстранување на вестите од нашата платформа, наместо да ги поднесуваме преговорите со мандат од владата кои неправедно ја игнорираат секоја вредност што им ја даваме на вестите преку зголемен сообраќај и претплати -  - посочи портпаролот на Мета Енди Стоун во изјавата објавена на Твитер.

Мета покажа подготвеност да ја следи својата закана, а примерот го покажа кога слична легислатива беше на работ на усвојување во Австралија минатата година, и копанијата накратко ја суспендираше можноста на корисниците да споделуваат и гледаат линкови до вести на своите платформи. (Подоцна го промени курсот и законодавството донесе подоцна истата година.)

Ирскиот регулатор ја казни Мета со 275 милиони долари за прекршување на европскиот закон за приватност на податоците

Во понеделникот, Fight for the Future, организација за дигитални права, им рече на новинарите дека „повеќе извори“ рекле дека обидот да се вклучи JCPA во годишниот нацрт-закон за одбрана е успешен и дека Законот за овластување за национална одбрана го вклучува јазикот на JCPA. 

Си-Ен-Ен не ја потврди независно промената на законот. Портпаролот на Клобучар не одговори веднаш на барањето за коментар.

Технолошката индустрија силно се спротивстави на JCPA, но нацрт-законот, исто така, привлече критики од повеќе од дваесетина групи на граѓанското општество кои често се во спротивност со Технологијата за политички прашања.

Во писмото во понеделникот до конгресните лидери, тие групи рекоа дека JCPA може да ги влоши погрешните и дезинформациите дозволувајќи им на веб-локациите за вести да ги тужат технолошките платформи за намалување на досегот на приказната и заплашување да не ги ублажуваат навредливите или погрешните содржини.

Во писмото, исто така, се вели дека JCPA може да заврши несразмерно фаворизирајќи ги големите медиумски компании во однос на малите, локални и независни медиуми кои се најтешко погодени од падот на приходите од дигитални реклами.

Меѓу оние кои го потпишаа писмото беа Американската унија за граѓански слободи, Фондацијата Електронска граница, Фондацијата Викимедија и Јавното знаење.

Digital Content Next, трговско здружение кое ги претставува компаниите за дигитални медиуми, не одговори веднаш на барањето за коментар.

Можеби ќе ве интересира

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле