16 Септември, 2019
0.0184

Мицкоски: Заев одби новиот обвинител да се занимава со корупција на избрани и именувани лица

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2019

На стартот на прес конференцијата лидерот на ВМРО ДПМНЕ првично им се извини на новинарите за долгата средба и кои решија да си заминат, како што рече по однесувањето на ВМРО ДПМНЕ кое вети дека нема да се повтори.

Христијан Мицкоски ја одржа прес конференцијата по премиерот и рече дека чекал Заев за да ги изнесе невистините за текот на вчерашната средба.

„Сите информации се лага од еписки размери, измислици која цел е да се дефукусира јавноста а СДСМ се луѓе кои бегаат од правда . Сите знаеме дека не се чисти и до гуша се во криминал“, рече Мицкоски.

Опонентот на Заев посочи дека сака да информира за вистинското однесување на целата средба од вчера.

„Вистина е дека главна борба на Заев беше да се заштити Заев и фамилијата на власт од одговорност . До доцна во ноќта имавме слика на очајник, кој се грчеше, црвенееше и водеше битка од одговорност да не се стигне ниту до Кирацовски, ниту до Ременски и сите други опфатени со сомнежи за актуелни случаи-рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ вели дека планот на Заев е да не се постигне договор и наводно на средбата дошол да не успеат преговорите.

Вака Заев си купи уште некој месец мир, но да знае дека правдата ќе дојде, неминовно, неизбежно, исто како што дојде ноќта, и ноќта помине и дојде утрото.

Мицкоски инфомираше за предлозите на Заев меѓу кои било и формирање на ЈО за висока корупција, тоа да биде на исто ниво со обвинителството на Рускоска за организан криминал а обвинителот да биде на предлог на најголемата опозициска партија.

Покрај надлежностите кои ќе ги има откако ќе ги преземе помошниците на Јанева ќе се додаде и надлеженоста на гонење на криминал на лица кои се именувани и избрани функционери .

Опонентот на Заев вели дека СДСМ барале ново СЈО водено од помошницте на Јанева, обвинителсво кое ке го води Рускоска и се тоа управувано и водено од Јовески.

Меѓутоа Мицкоски вели дека ВМРО ДПМНЕ се да има ЈО за висока корупција, опозицијата да предложи кој ќе го води тоа обвинителство а по престанокот на мандатот на Јанева да престане и мандатот на другите и да се вратат во тие обвинителства од каде што дошле.

-Јас не сум како Заев и нема да се заканувам со тужби-рече пред крајот лидерот на опозицијата по кажаното од премиерот дека „Рекет води кон Мицкоски“.

Можеби ќе ве интересира

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Маж починал на Клиниката за токсикологија

Маж починал на Клиниката за токсикологија

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош