19 Февруари, 2020
0.0255

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека новиот предлог од СДСМ за Законот за јавно обвинителство, за ВМРО-ДПМНЕ не е прифатлив. 

Тој на денешната прес конференција рече дека предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и Обвинителството го става под контрола на власта. Мицкоски кажа дека при анализата на предлогот партијата консултирала повеќе правни експерти кои се подготвени да ги бранат забелешките.

Забелешките на ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште не се доставени до СДСМ, а тоа ќе биде сторено на следниот состанок на работните групи.

Економист го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Како се наближува 12 април, тие знаат дека се наближува денот кога ќе се бара одговорност од сите, неважно дали е за Зоран Заев или за луѓето околу него. Тоа е причина што има отпор кај Зоран Заев и Владата кон новиот закон за јавно онбвинителство. Носењето на квалитетно законско решение би значело решение во кое Зоран Заев и неговата екипа ќе треба да одговараат и да се докажуваат низ една транспарентна и законита постапка за сите обвинувања за криминал и афери. Токму затоа последниот кој има интерес во државата од квалитетен закон за јавнбо обвинителство, е Заев“, рече Мицкоски. 

Според него, затоа од СДСМ биле толку силно фокусирани кон опструкции за кочење во носење на квалитетен закон, и наметнување на предлог закон кој ќе гарантира своевидна амнестија на криминалот на власта, преку целосна контрола врз обвинителството. 

„Зоран Заев е свесен дека нова аболиција како онаа во Глобал не би поминала. Туркаат закон за амнестија на криминалот и неправдите, тоа за нас е неприфатливо и штетно за државата“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. 

Затоа, рече, ВМРО-ДПМНЕ врз основа на анализата и консултации со еминнетни професори, адвокати, обвинители и судии, изработиле забелешки кон она што сега го предлага СДСМ, а целта е да се направи квалитетен закон.

„Повторно предлагаат формирање на посебно обвинителство со енормно високи плати и додатоци на посебна каста на привилегирани обвинители, на штета на оние во редовното обвинителство“, смета Мицкосци за предлогот од СДСМ. 

Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти