07 Декември, 2019
0.0492

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Објавено во: Економија 19 Јули, 2019

Александар Младеновски, директорот на Дирекцијата за трговско-индустриски развојни зони, синоќа испрати објаснување дека не планирал буквално да вработува свои пријатели и блиски во странската инвестиција „Балканлар пластик“, чија изградба на капацитетот започна вчера. Испрати дообјаснување за, како што вели, негова изјава да не биде погрешно разбрана.

„Би сакал да потенцирам, со цел да не бидам погрешно протолкуван за моето денешно обракање во употребената фраза ,,мои пријатели ќе работат во оваа нова компанија”. Koга го споменав тоа мислев на моите пријатели, врсници или луѓе на помлади години кои се подготвени за работа, а тоа се младите луѓе од нашата земја кои наместо да ја напуштат ќе имаат прилика да останат тука и да работат и заработуваат во сопствената земја“, се вели во објаснувањето на Младеновски.

Младеновски на свеченото започнување на изградбата на инвестицијата која треба на крајот да вработува 300 луќе и да вложи од осум до 10 милиони евра говореше заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и премиерот Зоран Заев.

- Кога ќе погледнам дека нешто почнува да се гради многу ме радува. Поради тоа што сум сигурен дека за некој месец на ова исто место ќе работат мои пријатели, блиски, рече Младеновски за време на својот говор.

„Балканлар пластик“ е турска инвестиција а ќе произведува амбалажа за градежната,  автомобилската и млечната индустрија во развојната зона Скопје 1.


Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата

Важни измени кај данокот за личен доход

Важни измени кај данокот за личен доход

КИФ-ДИХК проект за јакнење на капацитетите на коморите и поврзување на регионот

КИФ-ДИХК проект за јакнење на капацитетите на коморите и поврзување на регионот

Заев: Очекував поголем раст на БДП

Заев: Очекував поголем раст на БДП

УЈП започна да го исплаќа „Мој ДДВ“, парите веќе се слеваат на сметките на граѓаните

УЈП започна да го исплаќа „Мој ДДВ“, парите веќе се слеваат на сметките на граѓаните

РАБОТНИЦИТЕ ЧЕКААТ: Ќе ја исполнат ли газдите обврската за К15

РАБОТНИЦИТЕ ЧЕКААТ: Ќе ја исполнат ли газдите обврската за К15

Гранит „шиба“, а Бетон „каска“

Гранит „шиба“, а Бетон „каска“

ГЕРМАНИЈА ИМА ПРОБЛЕМИ: Се намалуваат фабричките нарачки

ГЕРМАНИЈА ИМА ПРОБЛЕМИ: Се намалуваат фабричките нарачки