23 Октомври, 2019
0.0312

МОНСТРУОЗНО: 44 тела пронајдени распарчани во бунар во Мексико

Објавено во: Свет 15 Септември, 2019

Форензичарите во Мексико идентификувале 44 распрачани тела фрлени во бунар во државата Халиско.

Човечки остатоци се пронајдени надвор од градот Гвадалахара во 119 црни вреќи во бунар. Телата во гоелм дел се исечени, така што патолозите морале да склопуваат различни делови како би можеле да ги идентификуваат. Многу делови и понатму се неидентификувани, пренесе БиБиСи.

Локалната организација, која трага по исчезнати, апелирала до Владата да упати повеќе експерти кои ќе помогнат во идентификацијата.

Распарчаните тела се пронајдени во почетокот на месецот кога мештаните почнале да се жалат на непријатен мирис. Се верува дека се работи за телата на студенти кои исчезнале во 2014 година и се убиени во заедничка операција на корумпираната полиција и анрко банда.

Во меѓувреме, од затвор е ослободен еден од главните осомничени за исчезнувањњто на студенти на 26 септември 2014година. Судијата наредил да го ослободат откако е утврдено дека е мачен во затвор.

Инаку, Халиско е засолниште на една од најнасилните нарко банди и ова е втор пат од почетокот на годината на ова место да се најдат голем број тела.


Foto-AFP

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ЈА „ЗАПАЛИЈА“ ОВАА ЗЕМЈА: Прогласена е вонредна состојба

(ВИДЕО) ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ЈА „ЗАПАЛИЈА“ ОВАА ЗЕМЈА: Прогласена е вонредна состојба

САН ФРАНЦИСКО: Забрануваат движење на привaтни автомобили на фреквентни места

САН ФРАНЦИСКО: Забрануваат движење на привaтни автомобили на фреквентни места

Макрон на удар во ЕУ: Го уништува процесот заради неговите амбиции

Макрон на удар во ЕУ: Го уништува процесот заради неговите амбиции

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Во Чиле загинаа 15 луѓе

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Во Чиле загинаа 15 луѓе

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум