20 Јануари, 2021
0.0185

На 60 години почина Диего Марадона

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2020

Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона почина денеска на 60 години откако претрпил срцев удар.

Марадона како капитен ја предводеше Аргентина до втората светска титула на Мундијалот во Мексико во 1986 година, кога постигна гол со рака во четвртфиналето против Англија, што останува еден од најконтроверзните моменти во историјата на фудбалот.

Роден во сиромашно маало на Буенос Аирес на 30 октомври 1960, Марадона од мали нозе покажувал дека е несекојдневен талент, што потоа го искористи за да стане еден од најдобрите и најобожувани фудбалери на сите времиња, играјќи за Бока џуниорс, Барселона, Наполи и Аргентина.

Во 21 година кариера, тој постигна 346 голови на 679 натпревари, но таа беше обележана и со скандали, главно поради користење кокаин.

Можеби ќе ве интересира

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода