26 Јануари, 2021
0.0189

НА ЦВЕЌЕ ПОТРОШИЛЕ 600 ИЛЈАДИ ЕВРА - додека Франција се бори со пандемијата, Макрон и Брижит не штеделе

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2021

На удар на критики се најдоа францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит, откако во јавноста се појави информација за тоа дека во текот на пандемијата, на цвеќе потрошиле речиси 600.000 евра, јавува „Дејли мејл“.

Политичката публикација „Политис“ открила дека претседателскиот пар во текот на минатата година потрошиле повеќе од половина милион евра на цвеќе за Елисејската палата, својата службена резиденција во Париз.

Тоа значи дека нивниот буџет за цвеќе е речиси пет пати поголем од нивните претходници Франсоа Оланд и Николас Саркози. Оланд кој беше на чело на државата во периодот од 2012 до 2017 година, на цвеќе потрошил околу 130.000 евра, додека Саркози околу 143.000 евра.

Инаку, француската јавност е шокирана од трошењето на претседателот, кој има 43 години, и неговата 67 годишна сопруга, во времето кога земјата тешко закрепнува од финансиските последици од пандемијата на коронавирусот. Владата на Макрон вети 100 милијарди евра за закрепнување на економијата.

Забележано е дека сметката пораснала токму во периодот кога Елисејската палата беше затворена за јавноста, а поради пандемијата на коронавирусот имало мошне мал број на приеми.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето