26 Септември, 2021
0.0194

На Косово не му се допаѓа иницијативата „Отворен Балкан“, била без визија

Објавено во: Балкан 29 Јули, 2021

Косово не ја поддржува иницијативата „Отворен Балкан“. 

Владата во Приштина информираше дека не ја поддржува иницијативата за „Отворен Балкан“, иницирана од премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Во писмена изјава до медиумите на групацијата „Коха“ се наведува дека иницијативата е „без визија за регионот“. Од кабинетот на косовскиот премиер Албин Курти велат дека не биле поканети на денешниот Регионален форум поради противењето на иницијативата која потекна од средбата на Заев, Рама и Вучиќ во октомври 2019 година во српскиот град Нови Сад.

„Нашите ставови за идејата од Нови Сад, таканаречениот „Мини-Шенген“, веќе се познати. Новосадската иницијатива нема одобрување од наша страна и следствено ние немавме официјална покана за учество на средбата. За нас таканаречениот „Мини-Шенген“ е иницијатива без визија за регионот. Ние предложивме унапредување на регионалната соработка од ЦЕФТА во СЕФТА, според моделот на ЕФТА-ЕЕА, од што истовремено би имале придобивки сите земји на Западен Балкан“, се вели во одговорот.

Иницијативата „Отворен Балкан“ е слободна и отворена за сите, таа не е ексклузивна туку инклузивна, рече премиерот на Албанија Еди Рама на денешниот Економски форум во Скопје. Премиерот Зоран Заев ја повика и Бугарија доколку сака да биде дел од од „Отворен Балкан“. 

Можеби ќе ве интересира

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СО ГОЛИ РАЦЕ ГИ ЗАДАВИЛ 7-ГОДИШНИТЕ БЛИЗНАЦИ И 4-ГОДИШНОТО СИНЧЕ: Детали за грозоморното злосторство на татко во Загреб

СО ГОЛИ РАЦЕ ГИ ЗАДАВИЛ 7-ГОДИШНИТЕ БЛИЗНАЦИ И 4-ГОДИШНОТО СИНЧЕ: Детали за грозоморното злосторство на татко во Загреб