10 Јули, 2020
0.0233

На само 4 километри од Скопје, а не влегуваат во целосниот карантин

Објавено во: Македонија 04 Јуни, 2020

Тринаесет населени места кои се во склоп на општина Сопиште не се дел од градот Скопје и за нив нема да важи целосниот полициски час. Сопиште е оддалечено само четири километри од градот односно се граничи со Скопје, но според владината одлука за таа општина не важат одлуката за полициски час од 80 часа односно од денеска од 21 часот до понеделник до 5 часот.

Во Сопиште има и 13 населени места каде и граѓани кои живеат во Скопје имаат свои викендици. Во оваа група се следните места - Ракотинци, Добри Дол, Варвара, Горно Соње, Долно Соње, Чифлик, Света Петка, Говрлево, Нова Брезница, Јаболци, Држилово, Патишка река. Последната населба односно Патишка река е оддалечена од градот околу 30 километри.

За сите нив се забранува движење на населението и возила од 21:00 часот на 4 јуни 2020 година (четврток) до 5:00 часот на 5 јуни 2020 година (петок)

За деновите 5,6 и 7 јуни 2020 години (петок, сабота и недела) од 16:00 часот до 5:00 часот наредниот ден

Се забранува посета на гробишта освен во случај на погреб, во временски период од 21:00 часот на 04 јуни 2020 (четврток) до 5:00 часот на 08 јуни 2020 година (понеделник).

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин