21 Октомври, 2021
0.0717

На светот му се заканува катастрофа и самоуништување?

Објавено во: Свет 26 Јануари, 2018

На светот му се заканува глобална катастрофа. 

Часовникот кој го одбројува времето до судниот ден е поместен поблиску до полноќ по година на тензии помеѓу Северна Кореја и САД. 

Овој часовник е креиран во 1947 година кога група експерти работеа на создавањето на првата атомска бомба, процес познат како „Проектот Менхетен“.

Целта на научниците со овој часовник е да им покажат на луѓето колку блиску сме до самоуништување поради опасните технологии.

Часовникот е поместен минатата година за 30 секунди, а сега е поместен уште за толку.

Тој покажува две минути до полноќ, што е најблиску од 1953 година.

Причините за поместување на стрелките научниците ги гледаат во постојаните закани помеѓу Доналд Трамп и Ким Цонг Ун, кој има посилно копче кое би можело да предизвика нуклеарна катастрофа и извршените пробни тестови на Северна Кореја која не почитува ниту една друга држава и затоа е скоро целосно изолирана.

Како причини се наведуваат и тензиите меѓу Русија и САД, но и развивањето на нуклеарните програми во Индија и Пакистан.

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе