05 Февруари, 2023
0.0190

Најбогата земја во светот, но со сите пари не можат да го купат тоа што ние го фрламе

Нема да ви се верува како се живее во Катар

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Катар се наоѓа во Југозападна Азија и се смета за една од најбогатите земји во светот. Сепак, ниту целото богатство на светот не може да им купи изворска вода, која во Катар ја нема, пишува Стил.

Светското првенство во фудбал годинава се одржува во Катар, па оваа земја ни стана исклучително интересна. 

Еве 10 интересни факти за Катар кои прилично ќе ве изненадат и шокираат:

1. Катар е опкружен со пустина, оваа земја е создадена во пустина, поради што немаат свежа вода, па мора да дестилираат морска вода за да имаат вода за пиење. Поради сето ова, чистата вода е најскапиот пијалок во Катар.

2. Моќта е во рацете на емиратите со децении. Овде владее апсолутна монархија, а Домот на Тани владее со Катар од 1868 година по завршувањето на војната Катар-Бахреин. Сегашниот емир е Тамим бин Хамад ал Танин, кој владее со земјата од 2013 година. А неговата мајка Моза, втората сопруга на шеикот Хамад е веројатно најбогатата жена во светот со богатство проценето на над 15 милијарди долари.

3. 99% од населението на Катар се граѓани на Доха. Според статистичките податоци, 9 од 10 жители на Катар живеат во Доха.

4. Целата храна во Катар се увезува од други земји бидејќи немаат обработливо земјиште.

5. Алкохолот е забранет во Катар.

6. Катар е втора најбезбедна земја во светот. Катар има втора најниска стапка на криминал во светот, веднаш зад Абу Даби.

7. Бројот на мажи е значително поголем од бројот на жени, на секои тројца мажи има по една жена.

8. Катар е една од најбогатите земји во светот. Голем дел од богатството доаѓа од нафтата и природниот гас, кои сочинуваат повеќе од 60 отсто од БДП. Катар веќе неколку години по ред е првата земја во светот кога се гледа бруто домашниот производ по глава на жител. На листата е пред Луксембург, Сингапур, Брунеи. Звучи речиси надреално, но пред само 70 години беше едно од најсиромашните места на планетата. Жителите на Катар, кој тогаш беше британски протекторат, живееја од риболов и продавање бисерни школки.

View this post on Instagram

A post shared by Obras & Construção, XXI (@obras_construcaoxxi)

9. Кон крајот на триесеттите години на минатиот век нафтата се појави во гратчето Духан, на западот на земјата. Катар почна да го продава на светот и оттогаш ништо не е исто. Сепак, вистинскиот развој започна дури во седумдесеттите. Катар стекна независност од Велика Британија во 1971 година, а во тие години во Персискиот залив беше откриено најголемото единствено наоѓалиште на природен гас во светот. Енергетскиот извор кој некогаш се сметаше за речиси безвреден ќе ја трансформира земјата преку ноќ и ќе го направи Катар она што го гледаме денес.

10. Во последните две децении, членовите на владејачкото семејство Ал Тани инвестираа многу пари во уметноста и културата. Денес, Катар е еден од најголемите купувачи на уметнички дела во светот. Речиси 10.000 експонати од целиот исламски свет се сместени во Музејот на исламската уметност, зграда која се наоѓа на вештачки полуостров со поглед на модерната Доха. Освен влијанието на исламот, животот во Катар бил под силно влијание на бедуинската, номадска култура. Во однос на нивната историја, Катарците најмногу го слават националниот празник 18 декември. На тој ден во 1878 година, шеикот Џасим бин Мухамед ал Тани, основачот на современиот Катар, успеал да ги обедини локалните катарски племиња.


Фото: Инстаграм/ unsplash

Извор: krstarica

Можеби ќе ве интересира

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле