07 Август, 2022
0.0205

Најбогати Американци изгубија над 660 милијарди долари: Од ноември, акциите паѓаат, одземајќи им го богатството на милијардерите

Објавено во: Финансии 01 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Првите денови од почетокот на пандемијата пазарите потонаа, поради што дури 22 милиони Американци ги загубија своите работни места. Ова ги натера Конгресот и Федералните резерви да преземат мерки за да ја стабилизираат сериозно разнишаната економија.

По милијарди долари во готовина за помош на погодените од пандемијата и евтините заеми спонзорирани од владата, американските домаќинства имаат рекордни заштеди. Но, ниту една група немаше повеќе корист од онаа на која најмалку и требаше помош – ултрабогатите, пишува Bloomberg.

Она што е одговорно за овие „искривени придобивки“ е многу различниот состав на нето вредноста меѓу американските граѓани.

- Акциите и заедничките фондови сочинуваа повеќе од една третина од средствата на најбогатите Американци на почетокот на пандемијата. Ова значеше дека првиот процент од најбогатите уживаа значителна заработка бидејќи акциите пораснаа поради стимулацијата и ентузијазмот на инвеститорите. Тие што немаа акции не заработија ништо - пренесува „Курир.рс“.

Акционерската манија ја зголеми и вредноста на приватните компании. Ова генерира неочекувани пари кои повторно најмногу отидоа кај богатите.

Оние од другата половина од спектарот на богатство, чиј најголем имот обично е нивниот дом, ја немаа истата можност да ги зајакнат своите финансии, а сега веројатно ќе бидат дополнително осиромашени поради многу сигурна рецесија.

Од финансиската криза во 2008 година, сите економски групи во Америка станаа побогати. Степенот на тие придобивки варираше драстично дури и пред пандемијата. Но, одговорот на владата на Ковид ја зголеми стапката на акумулација на богатство за најбогатите, при што нето вредноста на најбогатите еден процент се зголеми за една третина во двете години од почетокот на пандемијата, според Realtime Inequality, платформа создадена од економисти на Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

Богатството на најбогатите 0,01 отсто и 0,001 отсто се зголемило уште повеќе, за повеќе од 36 отсто.

Данокот на имот што се наплаќа на богатството на починатиот достигна врв на 77 проценти во доцните 1970-ти и оттогаш паѓа, додека уделот на богатството што го контролираат најбогатите расте.

Податоците на ФЕД покажаа дека минатата година, за прв пат во најмалку три децении, американската средна класа поседува помал дел од богатството од најбогатиот еден процент во светот.

За речиси осум години кога индексот на милијардери на Блумберг ги следеше 100-те најбогати луѓе во Америка, нивните заеднички средства пораснаа за повеќе од еден трилион долари.

Повеќе од половина од таа вредност е во сопственост на 10-те најбогати: Џеф Безос, Илон Маск и осум други чии примарни извори на богатство експлодираа за време на пандемијата.

Сега технолошките акции паѓаат и со себе ги носат богатствата на мега-милијардерите. Од ноември минатата година, 100-те најбогати Американци изгубиле дури 622 милијарди долари, што е најголема загуба во историјата на индексот на Блумберг.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ УКИНАТ ДАНОЧНИТЕ ОСЛОБОДУВАЊА, ЌЕ СЕ РЕВИДИРААТ СТИМУЛАЦИИТЕ, ВО ИГРА И ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК - Финансии почна консултации со бизнисот за повисоки даноци од идната година

ЌЕ СЕ УКИНАТ ДАНОЧНИТЕ ОСЛОБОДУВАЊА, ЌЕ СЕ РЕВИДИРААТ СТИМУЛАЦИИТЕ, ВО ИГРА И ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК - Финансии почна консултации со бизнисот за повисоки даноци од идната година

ДРЖАВНАТА БАНКА ШТО ИМ ДАВА БЕСКАМАТНИ И ЕВТИНИ КРЕДИТИ НА ФИРМИТЕ СО ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕНА ДОБИВКА - во првата половина од годинава 732 илјади евра

ДРЖАВНАТА БАНКА ШТО ИМ ДАВА БЕСКАМАТНИ И ЕВТИНИ КРЕДИТИ НА ФИРМИТЕ СО ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕНА ДОБИВКА - во првата половина од годинава 732 илјади евра

ДОАЃА ЦЕЛОСНА РЕЦЕСИЈА, поранешен вработен во ФЕД тврди дека ќе трае цела година

ДОАЃА ЦЕЛОСНА РЕЦЕСИЈА, поранешен вработен во ФЕД тврди дека ќе трае цела година

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

КАМАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ СЕ УШТЕ ПАЃААТ, банките не брзаат по сигналите од Народната банка, еве кои се причините

КАМАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ СЕ УШТЕ ПАЃААТ, банките не брзаат по сигналите од Народната банка, еве кои се причините

Банката на Англија ги зголемува каматните стапки, најмногу од 1995 година, брза да ја зауза инфлацијата

Банката на Англија ги зголемува каматните стапки, најмногу од 1995 година, брза да ја зауза инфлацијата

СРБИТЕ СТРАВУВААТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ, немаат пристап до средствата од една од банките, од таму велат се ќе биде средено до 14 часот

СРБИТЕ СТРАВУВААТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ, немаат пристап до средствата од една од банките, од таму велат се ќе биде средено до 14 часот

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА ПОЧНУВА ПОБРЗО ДА ПАЃА, Сите параметри сега се полоши од планираното: БДП тоне за 7 отсто!

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА ПОЧНУВА ПОБРЗО ДА ПАЃА, Сите параметри сега се полоши од планираното: БДП тоне за 7 отсто!

„Фактор“ анализа: Зошто „Комерцијална“ , „Стопанска“ или НЛБ Банка се премиум акции?

„Фактор“ анализа: Зошто „Комерцијална“ , „Стопанска“ или НЛБ Банка се премиум акции?