19 Февруари, 2019
0.3083
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Објавено во: Балкан 20 Јануари, 2019

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна девојка од Белград.

Повеќе од 200 пливачи пливале во Земун, а кога почнала трката , Белграѓанката Јована момчињата витешки ја пуштиле до крстот, пишуваат српските медиуми.

По завршувањето на „трката“ до светиот крст, осумнаесетгодишната Јована со насобраните ја споделила својата потресна животна приказна, кажувајќи дека го победила ракот и дека овој свет крст им го посвeтува на сите кои боледуваат од оваа болест и оние кои не се веќе меѓу нас.

На Јована, но и на насобраната маса и се насолзија очите за време на овој потресен говор.

Јована претходно играла фудбал во Црвена ѕвезда, а во 2015 и е дијагностициран тумор во пределот на карлицата. Таа е прогласена за еден од најталентираните голмани во Србија.

Јована е родена на 20 јануари 2001 година, а името го добила и по светецот чиј празник денес се празнува-Свети Јован Крстител.

Пари за нејзино лекување се собирани од разни хуманитарни настани, а после лавовската борба стигнале добри вести - Јована успеала да ја победи оваа тешка болест.

Девојчето се вратило во школо и на тренинзи, а слободното време им го посветува на хуманитарни организации по пат на кои се собираат пари за заболените.


Izvor: kurir.rs 

FOTO: VLADIMIR ŠPORČIĆ


Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник