22 Април, 2019
0.0347

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Објавено во: Балкан 20 Јануари, 2019

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна девојка од Белград.

Повеќе од 200 пливачи пливале во Земун, а кога почнала трката , Белграѓанката Јована момчињата витешки ја пуштиле до крстот, пишуваат српските медиуми.

По завршувањето на „трката“ до светиот крст, осумнаесетгодишната Јована со насобраните ја споделила својата потресна животна приказна, кажувајќи дека го победила ракот и дека овој свет крст им го посвeтува на сите кои боледуваат од оваа болест и оние кои не се веќе меѓу нас.

На Јована, но и на насобраната маса и се насолзија очите за време на овој потресен говор.

Јована претходно играла фудбал во Црвена ѕвезда, а во 2015 и е дијагностициран тумор во пределот на карлицата. Таа е прогласена за еден од најталентираните голмани во Србија.

Јована е родена на 20 јануари 2001 година, а името го добила и по светецот чиј празник денес се празнува-Свети Јован Крстител.

Пари за нејзино лекување се собирани од разни хуманитарни настани, а после лавовската борба стигнале добри вести - Јована успеала да ја победи оваа тешка болест.

Девојчето се вратило во школо и на тренинзи, а слободното време им го посветува на хуманитарни организации по пат на кои се собираат пари за заболените.


Izvor: kurir.rs 

FOTO: VLADIMIR ŠPORČIĆ


Можеби ќе ве интересира

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе