29 Мај, 2020
0.0509

Нарко картели се пресметуваат за превласт на пазарот со едно познато овошје

Објавено во: Свет 12 Август, 2019

Крвава војна има меѓу мексиканските картели за авокадо.

Ова овошје повеќе се исплатува од кокаинот, па затоа мексиканските нарко картели се борат едни со други за превласт на пазарот на авокадо.

Цената постојано расте и неговиот извоз не е нелегален на европските и американските пазари.

Последниот биланс од борбата меѓу нарко картелите се 19 искасапени тела обесени во градот Уруапан во покраината Микоачан. Од овој регион доаѓа 80 проценти од вкупното количество на авокадо за американскиот пазар.  Само лани во битката меѓу картелите во Мексико се убиени 35.964 лица.

Побарувачката во САД и во Европа за ова овошје е многу голема.

За само една година цената на мексиканското авокадо порасна за 129 проценти, а тропските горештини и сушата дополнително ги зголемија цените.

Ако на почетокот на годината 11 килограми авокадо чинеле 66 долари во Калифорнија , сега нивната цена е 110 долари.

Можеби ќе ве интересира

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени