17 Август, 2022
0.0338

НАШИТЕ ОДНОСИ СО ЕВРОПА СЕ НА ТОЛКУ НИСКО НИВО, ПА ТЕШКО Е ДОПОЛНИТЕЛНО ДА СЕ ВЛОШАТ - Песков: Приемот на Украина и Молдавија се внатрешна работа на ЕУ

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Одлуката - на Украина и на Молдавија да им се додели кандидатски статус за влез во Европската Унија, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја нарече „внатрешна работа на Европа“.

– Тоа е внатрешна работа на Европа, изјави денеска Песков.

Тој нагласи дека за Москва е важно „целиот тој процес да не создаде дополнителни проблеми за Русија … и меѓу нејзините односи со тие земји“.

Песков изрази и желба процесот да не заврши ни со влошување на односите меѓу Москва и Брисел, што сега се на толку ниско ниво „па тешко е дополнително да се влошат“.

Според него, Молдавија сака „да стане поевропска отколку самите Европејци“.

Лидерите на 27 земји членки донесоа одлука да им се додели кандидатски статус на Украина и на Молдавија за влез во Европската Унија. Беше ветена европска перспектива за Грузија, како и кандидатски статус кога ќе ги исполни останатите критериуми.

Русија не се противи Украина да се приклучи во Европската Унија, но, со години ги критизира обидите на земјата да му се придружи на НАТО.

Пред да им нареди на војниците во февруари да влезат во Украина, рускиот претседател Владимир Путин побара правни гаранции од САД дека Украина нема да биде примена во воениот сојуз.

Можеби ќе ве интересира

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје