28 Март, 2020
0.0237

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија

Објавено во: Свет 20 Февруари, 2020

Во двата вооружени инциденти во Германија, жртвите се и Балканци кои престојувале и работеле во земјата. 

Бугарскиот конзул во Франкфурт, Антоанета Бајчева за бугарската национална телевизија БНТ потврди дека еден од загинатите во пукањето во германскиот град Ханау е бугарски државјанин.

Тој  живеел во Германија две години и работел како возач, а од скоро се вработил во наргиле барот каде што се случи убиството.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на БиХ, Небојша Рогоје за Радио Слободна Европа изјави дека меѓу убиените во Ханау е државјанин на Босна и Херцеговина. Тој не даде детали за идентитетот на човекот. 

„Детални информации за идентитетот на убиениот ќе бидат објавени на интернет страницата на Генералниот конзулат на БиХ во Франкфурт“, рече Рогоје.

Меѓу загинатите има и пет турски државјани. 

Во Ханау напаѓач  пукаше во два наргиле барови во градот во западна Германија и уби најмалку девет лица, а неколку луѓе ранил, соопшти полицијата, пренесува агенцијата АП.

Федерално обвинителство нападот го третира како тероризам. 

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека сите докази кои ги имала германската полиција укажувале на тоа дека нападот е извршен поради расна омраза.

Можеби ќе ве интересира

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот