21 Февруари, 2020
0.0154

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

3.737 тони отпад ќе се вратат назад во САД, Канада, Франција и во Велика Британија. 

Вака одлучија Малезијците. На богатите земја ќе им вратат 150 контејнери со отпад. 

Тие порачаа дека Малезија нема да биде „светско ѓубриште“.

Земјите кои го испратиле ѓубрето ќе мора да ги покријат трошоците на враќањето.

Кина во 2018 го запре увозот на отпад од странство, по што овој регион е преплавен со пластика од САД, Канада, Франција и Велика Британија.

Кинески компании кои се занимаваат со рециклирање се преселија по забраната во Малезија. 

Количината отпад во светот може да се зголеми за 70% во наредните три децении, проценува Светска банка. Најголема количина отпад се очекува во јужна Азија и Субсахарска Африка, но истовремено, земјите во тие региони може да имаат економска и еколошка корист од подоброто собирање, рециклирање и менаџирање со отпадот, објави Светска банка.

Богатите земји произведуваат една третина од отпадот во светот, иако имаат само 16 отсто популација. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

ДЕТАЛИ ОД ЛОНДОН: Верниците му се спротивставиле на напаѓачот

ДЕТАЛИ ОД ЛОНДОН: Верниците му се спротивставиле на напаѓачот

Напад во џамија во Лондон - избоден човекот кој ја водел молитвата

Напад во џамија во Лондон - избоден човекот кој ја водел молитвата

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија

ЕКСТРЕМИЗМОТ Е УШТЕ ЖИВ - што напишал убиецот во прошталното писмо

ЕКСТРЕМИЗМОТ Е УШТЕ ЖИВ - што напишал убиецот во прошталното писмо

(ВИДЕО+ФОТО) КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА - СЕ пукало на девет локации, деветмина загинати

(ВИДЕО+ФОТО) КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА - СЕ пукало на девет локации, деветмина загинати

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија