31 Март, 2020
0.0370

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

Објавено во: Свет 16 Февруари, 2020

Четири „мали ракети“ утрово го погодија седиштето на воената коалиција предводена од САД во Багдад. 

Ирачката војска соопшти дека три ракети „катјуша“ ја погодиле утврдената Зелена зона во Багдад, во која се наоѓаат американската амбасада, други странски мисии и објектите на ирачката влада. Во соопштението стои дека четвртата паднала во блиска логистичка база на ирачките сили за безбедност, пренесува Ројтерс.

Вашингтон ги обвини паравоените групи поддржани од Иран за сѐ почестите ракетирања и гранатирања на базите. 

Претходно имаше неколку напади на бази каде има американски војници. 

Пред три дека беа испалени ракети кон еден од базите на САД. 

Можеби ќе ве интересира

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано