17 Јуни, 2019
0.0176

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

Објавено во: Свет 19 Август, 2018

 Земјотрес со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Индиски Океан, на 124 километри север-североисточно од индонезискиот остров Ломбок, јави Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од еден километар.

Не е издадено предупредување за појава на цунами.

Претходно во текот на денот беше регистриран земјотрес на Ломбок со интензитет од 6,3 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот се наоѓа на длабочина од 7,9 километри. 

На почетокот од месецот Ломбок беше погоден од земјотрес при што  загинаа најмалку 430 лица.


Можеби ќе ве интересира

Две туристки во две земји загинаа при силно невреме

Две туристки во две земји загинаа при силно невреме

(ВИДЕО) Скоро 50 милиони луѓе во две земји се без струја

(ВИДЕО) Скоро 50 милиони луѓе во две земји се без струја

Жештините убија педесетина луѓе во оваа земја

Жештините убија педесетина луѓе во оваа земја

(ВИДЕО) Драма се случуваше кога на авион му експлодирале гуми

(ВИДЕО) Драма се случуваше кога на авион му експлодирале гуми

Земјотрес од 7.4 степени ја стресе оваа земја

Земјотрес од 7.4 степени ја стресе оваа земја

Кои се европските земји со најдобра вода за капење?

Кои се европските земји со најдобра вода за капење?

(ВИДЕО) Што му подари Путин на кинескиот колега?

(ВИДЕО) Што му подари Путин на кинескиот колега?

(ВИДЕО) Свлечиште однесе десетици автомобили

(ВИДЕО) Свлечиште однесе десетици автомобили

(ВИДЕО) Во Чикаго стаклен балкон почна да пука под нозете на посетителите

(ВИДЕО) Во Чикаго стаклен балкон почна да пука под нозете на посетителите