15 Декември, 2019
0.0185

НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА КАТОЛИЧКА ЦРКВА: На удар Буркина Фасо

Објавено во: Свет 13 Мај, 2019

Нов напад на католичка црква овој пат во Буркина Фасо, јавија медиумите од светот.

Најмалку шест лица загинале во вооружениот напад на католичка црква кој е изведен при неделната миса, а меѓу убиените е и свештеник.

Околу 9 часот утрото, вооружени напаѓачи упаднале во црквата и почнале да пукаат по насобраните луѓе. Верниците панично се обиделе да избегаат-објаснил градоначланикот Осман Зонго.

Според безбедноснитеизвори, нападот го извела поголема група на напаѓачи кои биле помеѓу 20 и 30 години.

Нападот се случил во градот Дабло, на северот од земјата. Сличен наапд се случил и во април кога се убиени 5 луѓе вклучувајќи и протестантски свештеник.


Фото: принтскрин Твитер

Можеби ќе ве интересира

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд