26 Април, 2019
0.0201

Нов Зеланд воведува радикални мерки по масакрот во џамиите

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека земјата ќе забрани употреба на полуавтоматско оружје како одговор на двојниот терористички напад во џамиите во градот Крајстчерч.

Ардерн изјавила дека очекува дека новиот закон за забрана на ова оружје ќе стапи на сила на 11 април.

„Историјата засекогаш ни се промени. Сега ќе се променат и законите“ - вели премиерката. 

Во терористичкиот напад во петокот Брентон Тарант уби 50 луѓе. 

Во меѓувреме, почнаа да се одржуваат погребите за 50-те жртви од двата напади. Полицијата соопшти дека сите тела се идентификувани.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка