23 Јуни, 2018
0.5997
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

НОВА ШЛАКАНИЦА ЗА ГЕРМAНЦИТЕ: Ова е полошо од Брегзит

Објавено во: Финансии 12 Октомври, 2017

Политичката нестабилност по референдумот во Каталонија е закана за стопанството. 

И Германците се загрижени, затоа што имаат бизнис врски со Каталонија. 

Ситуацијата во Шпанија им создава грижи на германските фирми. 

Поради близината со француската граница и близината до Средоземното Море, Каталонија има добра положба и е значаен фактор. 

Шпанија неодамна излезе од економска криза и структурни промени. 

Ако има ескалација во Каталонија, инвеститорите ќе се повлекуваат. 

Еден од портпаролите на Сименс изјави дека ова е полошо од Брегзит затоа што не се знае како работите ќе се одвиваат. 

Нешто помалку од илјада фирми имаат експозитури во Каталонија. 

Германските фирми во Каталонија имаат вложено милијарди. 

Можеби ќе ве интересира

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари