26 Јули, 2021
0.0214

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

Објавено во: Балкан 18 Јуни, 2021

Српскиот епидемиолог Бранислав Тиодоровиќ изјави денеска дека Србија ќе воведе задолжителна вакцинација на деца против варичела, наведувајќи дека од два до шест проценти од децата кои заболуваат може да имаат компликации.

Тиодоровиќ за весникот „Курир“ изјави дека таа одлука е донесена по теркот на развиените земји и дека почетокот на имунизацијата на децата е планиран за наесен.

"Имунизацијата против 11 заразни болести во Србија е задолжителна засега и беше одлучено да се воведе против овчи сипаници. Во САД, Канада, Австралија, децата подолго време се вакцинираат против варичела и нема проблеми. Останува да да се види кога треба да се стави во календарот за имунизација кај нас, дали ќе биде во втора или четврта година од животот. Во Австралија, таа е во втора година“, изјави епидемиологот.

Институтот „Трамполин“ за „Курир“ изјави дека една од новите категории се децата од шесто одделение во основно училиште, кои досега немале болест.

"Овчи сипаници можат да имаат посериозна клиничка слика проследена со компликации во староста, а можат да бидат особено сериозни кај бремени жени и новороденчиња. Целта е да се заштитат сите ранливи деца од ова пред да влезат во репродуктивниот период за да се спречи инфекцијата за време на бременоста и по породувањето“, изјавија од „Трамполин“.

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција