11 Август, 2022
0.0212

Од Њујорк до Лондон луѓето уживаа во делумното затемување на сонцето

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2021

Добивај вести на Viber

Делови од светот уживаа во делумното затемување на сонцето. 

Ова беше првото од двете затемнувања на Сонцето оваа година.

Од Њујорк до Лондон, луѓето од северната хемисфера денеска го видоа делумното затемнување на Сонцето, кое над Арктик беше во форма на огнен прстен. 

Од големите градови, најдобар поглед имаше од Торонто, каде што Сонцето беше покриено 80 отсто, а во Европа, од Рејкјавик (61 отсто). Над Велика Британија и Норвешка надмина 30 отсто. 

НАСА соопшти дека затемнувањето можеше да се набљудува од источниот дел на САД, Алјаска, Гренланд, северна Русија и големи делови од Канада.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ФРАНЦИЈА: Осум илјади луѓе ги напуштија домовите

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ФРАНЦИЈА: Осум илјади луѓе ги напуштија домовите

Маж силувал американска туристка во центарот на Париз, јавноста е згрозена

Маж силувал американска туристка во центарот на Париз, јавноста е згрозена

На бојното поле во Украина загинаа 80.000 руски војници?

На бојното поле во Украина загинаа 80.000 руски војници?

Другите го одминувале, а Хрват го спаси момчето кое два дена пловело во морето кај Тунис

Другите го одминувале, а Хрват го спаси момчето кое два дена пловело во морето кај Тунис

Уште 13 цивили настрадаа во руски напад во Украина

Уште 13 цивили настрадаа во руски напад во Украина

„УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ГО ИЗВРШИЈА НАПАДОТ НА КРИМ“: Потврди висок украински воен функционер за Newyork Times

„УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ГО ИЗВРШИЈА НАПАДОТ НА КРИМ“: Потврди висок украински воен функционер за Newyork Times

ТАЖЕН КРАЈ НА САГАТА ЗА БЕЛИОТ КИТ КОЈ ЗАЛУТА ВО РЕКАТА СЕНА - угина и покрај драматичната акција за негово спасување

ТАЖЕН КРАЈ НА САГАТА ЗА БЕЛИОТ КИТ КОЈ ЗАЛУТА ВО РЕКАТА СЕНА - угина и покрај драматичната акција за негово спасување

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ШАРЛ ДЕ ГОЛ: Полицијата застрела маж кој ги нападна со нож

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ШАРЛ ДЕ ГОЛ: Полицијата застрела маж кој ги нападна со нож

Зеленски: Војната во Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Зеленски: Војната во Украина мора да заврши со ослободување на Крим