18 Февруари, 2020
0.0157

(ВИДЕО) ОД СИЛНО НЕВРЕМЕ ДО ЗАГУБЕНИ ЖИВОТИ: Најмалку пет лица загинаа, десетици се повредени

Објавено во: Свет 23 Август, 2019

Најмалку пет лица го загубија животот во невремето кое го зафати планинскиот венец Татри во Полска и Словачка, соопшти планинската служба за спасување.

Во соопштението се вели дека четири лица починале во полскиот дел од планинскиот венец и дека едно лице починало во западниот дел од опсегот лоцирано во Словачка. Службата додаде дека во невремето се повредени најмалку 22 лица.

Очевидци изјавиле за приватната полска телевизија ТВН24 дека грoмови удрилe во групата туристи на Герлаховски Штит. 


Туристите што се искачуваат на Герлаховски Штит обично го завршуваат патувањето на врвот, каде што има крст долг 15 метри, подигнат во 1901 година и се смета дека привлекува гром.

ТВН24 претходно објави дека во невремето загинале неколку лица, а најмалку десет се повредени.

Полските власти прогласија ден на жалост по вчерашната трагедија во која од удар на гром загинаа пет лица, а стотина други се повредени.

Видео World News

 Фото Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус