07 Декември, 2022
0.0348

Од своите жени барајте да ви ги купат овие две работи, ќе ви требаат: Се појави снимка од мобилизирани руски војници (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 29 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи делумна мобилизација на социјалните мрежи, се води вистинска пропагандна војна. Западните медиуми и оние кои се симпатизери на Украина покажуваат како пијани Руси се тркалаат по аеродромот, се тепаат, одат до местото на мобилизација. Од друга страна, снимки од збогувања, песни и гордост за одење во војна. Додека едни бегаат, други се на фронтот, а други се во центри за обука, снимките се редат.

Што е точно, а што неточно е тешко да се одреди бидејќи секој го одредува според своите преференции. Оваа снимка, која е предмет на коментар на западните медиуми, се тврди дека ја прикажува вистинската состојба во руската армија. Со еден збор, распаѓање. Русите демантираат и тврдат дека видеото е лажно и дека војската има се. Чуварите на вистината велат дека ја знаат, но тие не се тема на оваа приказна.

За оваа снимка во нашето соседство пишуваа и британските медиуми, но богами и американските. Во овој случај Њујорк Пост, кој се повика на британски Телеграф.


И што велат тие? Па да видиме.

На руските регрути кои се соочуваат со недостиг од воени материјали, наводно, им е наложено да се обратат за помош кај своите сопруги и девојки - барајќи од нив тампони и влошки за да помогнат во апсорпцијата на крвта доколку се ранети. Оваа запрепастувачка наредба ја дала една жена, која е идентификувана како воен лекар, објави британски Телеграф.

Таа ја предупредува групата регрути дека ќе бидат снабдени само со униформи за да се борат во војната во Украина, но дека ќе бидат одговорни за носење на нивните медицински материјали.

„Повикајте ги сопругите и девојките да купат хигиенски влошки. Најевтините влошки плус најевтините тампони. Сите знаете за што служат тампоните? ги прашува жената мобилизираните мажи, пишува Њујорк пост.

„Да се ​​запре крварењето? Се вели дека регрут одговара на видеото, кое наводно било снимено во Волгоград, јужна Русија.

„Го ставате директно во раната од куршум и тампонот се шири и врши притисок врз раната“, вели таа, додавајќи: „Сето тоа го знам од Чеченија“, очигледно алудирајќи на двете војни на Русија во таа република.

Видеото, кое не можеше да биде независно проверено, беше исмејувано на интернет, но еден руски политичар, поранешен воен офицер, сугерираше дека е лажно, според Дејли Бист.

„Не ви требаат хигиенски влошки“, рече пратеникот на Обединета Русија, Дмитриј Перминов, повторувајќи го ветувањето на Владимир Путин дека на регрутите ќе им биде обезбедено се што им треба.


Kurir.rs/A.M./New York Post/The Telegraph


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади