22 Октомври, 2019
0.0199

СЕ УКИНУВА ПОМЕСТУВАЊЕТО НА СТРЕЛКИТЕ НА ЧАСОВНИКОТ: Кога ќе го направат тоа последен пат земјите од ЕУ?

Објавено во: Свет 05 Март, 2019

Конечно е одлучено кога во Европската унија би требало да биде укинато зимското и летно сметање на времето.

Одборот на Европскиот парламент со 23 гласа за и 11 против донесе резолуција со која одлучи во ЕУ да се укине поместувањето на стрелките на часовникот и тоа во 2021 година.

Многу земји членки воспоставија промени на времето во текот на нафтената криза во 1970 како обид за заштеда на енергија.

Од 1996 година, сите земји на ЕУ го менуваат истовремено своето време.

Предлогот сега оди пред Европскиот парламент и парламентарните земји членки на Унијата.

Претстои да се изјаснат сите пратеници на ЕП, додека од земјите членки се очекува да одлучат дали ќе го задржат летното или зимското време.

Оние земји кои ќе се одлучат да го задржат „стандардното“ односно зимско време, последен пат би требало да ги променат стрелките во октомври 2021, додека оние кои се одлучат за летно сметање, тоа може да го направат во март истата година.

Одлуката сега треба да ја потврди ЕУ парламентот.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува