23 Јануари, 2021
0.0278

Официјално: Заев и Рама одат кај Вучиќ

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2019

Кабинетот на српскиот претседател Александар Вучиќ денеска официјално го потврди заедничкиот состанок со македонскиот и албанскиот премиер - Зоран Заев и Еди Рама в четврток во Нови Сад.

Оваа средба е поттикната помеѓу тројцата политички лидери уште на Генералното собрание на ОН во Њујорк а замислата е трите земји од Западен Балкан да формираат таканаречен „Мал Шенген“ за земјите од регионот така што ќе се олесни трговијата и соработката, иако скептиците од друга страна сметаат дека не е добро да се формираат вакви групирања надвор од ЕУ.

Средбата е закажана за 10 октомври во Нови Сад во Офицерскиот павиљон на Петроварадинската тврдина, а Вучиќ за оваа идеја  рече дека станува збор за „епохална идеја“ која добила „целосен консензус“ од премиерите на Северна Македонија и Албанија.

– Сфативме дека поединечно сме мали и слаби, но ако се обединиме во однос на економските слободи, ако излеземе како блок кон Европската Унија и другите, верувам дека нашата сила ќе биде неспоредливо поголема. Сакаме поцврсто економски да се поврземе, со што драматично би го зголемиле нивото на инвестирање, такво опкружување каде би имале целосна слобода на движењето, сообраќајот и услугите, сето ова би не подигнало и за тоа наидов на целосна отвореност на Заев и Рама, кажа претседателот на Србија.


Можеби ќе ве интересира

Грција ги проширува границите на море, Турција ова го смета како „причина за војна“

Грција ги проширува границите на море, Турција ова го смета како „причина за војна“

Еден Албанец денес се чувствува многу побезнадежно од еден Сириец, вели Мета

Еден Албанец денес се чувствува многу побезнадежно од еден Сириец, вели Мета

Бујар Османи и Дритан Абазовиќ испишаа историја

Бујар Османи и Дритан Абазовиќ испишаа историја

Боледувала подолго време: Почина актерката Мира Фурлан

Боледувала подолго време: Почина актерката Мира Фурлан

ОДЛИЧНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО СРБИЈА: Епидемиолозите најавија вадење на маските во јуни

ОДЛИЧНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО СРБИЈА: Епидемиолозите најавија вадење на маските во јуни

EК го опомена Харадинај за „Голема Албанија“, се појави повик за пакт меѓу Србија, Црна Гора, Грција и Македонија

EК го опомена Харадинај за „Голема Албанија“, се појави повик за пакт меѓу Србија, Црна Гора, Грција и Македонија

ПОД ОЗНАКА НАЈСТРОГА СЛУЖБЕНА ТАЈНА - Вучиќ и неговото семејство биле прислушувани најмногу две години, еве до кои имиња дојде полицијата

ПОД ОЗНАКА НАЈСТРОГА СЛУЖБЕНА ТАЈНА - Вучиќ и неговото семејство биле прислушувани најмногу две години, еве до кои имиња дојде полицијата

НЕВИДЕНО ЗЛОСТАВУВАЊЕ ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА: Воспитувачки во Белград им удираат шамари, ги влечат и ги газат две-годишните деца

НЕВИДЕНО ЗЛОСТАВУВАЊЕ ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА: Воспитувачки во Белград им удираат шамари, ги влечат и ги газат две-годишните деца

Прочуената лекарка Ана Глигиќ: За време на вариола верата за 10 дена вакциниравме 18 милиони луѓе, се стоеше во редици без дилеми

Прочуената лекарка Ана Глигиќ: За време на вариола верата за 10 дена вакциниравме 18 милиони луѓе, се стоеше во редици без дилеми