14 Ноември, 2019
0.0169

По долги години бегство лидерот на ЕТА во рацете на полицијата

Објавено во: Свет 16 Мај, 2019

Лидерот на ЕТА е уапсен по 16 години во бегство.

Поранешниот лидер на баскиската терористичка група ЕТА, Хосу Тернера, е уапсен во Франција, по 16 години во бегство. Информацијата ја соопшти шпанската влада.

Шпанските власти го бараат уште од ноември 2002 година, откако не се појавил на суд за нападот врз полициската станица во Сарагоса, во 1987 година, во кој загинаа 11 луѓе, од кои шест беа деца.

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека Тернера е притворен во раните утрински часови во Саланчес на француските Алпи.

„Терористот живеел во близина на Сен-Жерве-ле-Бен, област позната меѓу љубителите на зимските спортови. Градот се наоѓа во близина на границите помеѓу Франција, Швајцарија и Италија“ – соопшти од министерството.

ЕТА ја почна својата кампања во 1968 година и во Европска Унија важи за терористичка организација. Налог за апсење на Тернера беше распишан во 2002 година и оттогаш беше на листата на најбарани бегалци на Интерпол. Во 2017 година беше соопштено дека ЕТА планира целосно да се разоружа. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ВИДЕО+ФОТО) АВСТРИЈА Е БЛОКИРАНА: Снегот остави илјадници семејства без струја

(ВИДЕО+ФОТО) АВСТРИЈА Е БЛОКИРАНА: Снегот остави илјадници семејства без струја

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел