22 Февруари, 2020
0.0312

По петти пат, оваа недела во Градски Парк се трча за поддршка на заболените од Вилсон

Објавено во: Мои пари 20 Септември, 2019

– Во недела, на 22ри септември, во Градскиот Парк во Скопје, кај Школка, со почеток во 10.00 часот, ќе се одржи хуманитарната штафетна трка Подај рака 2019 за поддршка на заболените од ретката болест Вилсон.

Трката, која се одржува по петти пат, е во организација на Здружението на граѓани за поддршка на лица со оваа ретка болест - Вилсон Македонија, со финансиска помош од компанијата ОКТА и Градот Скопје.

„Со овој настан сакаме да им дадеме поддршка и на сите лица кај кои најчесто, како последица на ненавремена детекција, ретките болести оставиле непоправливи последици, како и да им оддадеме почит на оние кои прерано го изгубиле својот живот борејќи се со болеста“, велат од Вилсон Македонија. Од Здружението Вилсон Македонија велат дека раната детекција е суштинска во третирањето на оваа болест и во обезбедување нормален живот за пациентите.


Во рамките на настанот реномираната група Нокаут ќе одржи мини-концерт, а настанот ќе содржи и детска трка, бидејќи е многу важно најмладите да се запознаат и да даваат поддршка на лица кои се соочуваат со ретки болести, и со тоа да ја развиваат својата хуманост.

Во трката ќе учествуваат и лица заболени од Вилсон и од други ретки болести со што симболично ќе се покаже дека кога дијагностиката и терапијата се навремено аплицирани, со најголемиот број ретки болести, може да се живее нормален живот, рамноправен со сите здрави луѓе.

Трката како и досега ќе биде штафетна и ќе се трчаат четири пати по еден километар. Котизацијата за учество во трката е симболична и изнесува 200 денари. Заинтересираните кои не се во можност да трчаат, а сакаат да дадат поддршка може да изберат индивидуален пакет Маица + Активна поддршка по цена од 200 денари. Повеќе информации и пријавување за годинешнава трка Подај рака се достапни на следниов линк https://www.smartrace.club/

Болеста Вилсон предизвикува нарушување во метаболизмот што доведува до таложење на бакар во црниот дроб, мозокот и очите, процес кој се одвива постепено, со години, пред појавата на првите симптоми. 


Можеби ќе ве интересира

Саниран дефектот на ул.Никола Карев бб

Саниран дефектот на ул.Никола Карев бб

Galaxy Buds+: Променете го начинот на кој што го доживувате звукот

Galaxy Buds+: Променете го начинот на кој што го доживувате звукот

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10тиот Саем за венчавки

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10тиот Саем за венчавки

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

(ФОТО) А1 Македонија вака ги мотивира вработените да ги остават возилата дома

(ФОТО) А1 Македонија вака ги мотивира вработените да ги остават возилата дома

ЈП Водовод и канализација – Скопје ги запознава најмладите со методите за контрола на водата

ЈП Водовод и канализација – Скопје ги запознава најмладите со методите за контрола на водата

Утре ќе има прекинато водоснабдување на повеќе улици

Утре ќе има прекинато водоснабдување на повеќе улици

Битолски со 10 витамини - прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство

Битолски со 10 витамини - прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите