22 Октомври, 2019
0.0162

По симболична цена се продаваат куќи во швајцарско село

Објавено во: Финансии 11 Август, 2019

Властите во италијанскиот кантон Тичино, Швајцарија, продаваат домови за само еден франк. Тоа е симболична цена за имот чија главна цел е да привлечат ново население во  село Монти ди Скига во близина на италијанската граница.

Куќите се наоѓаат во идиличен амбиент со поглед на езерото Маџоре и имаат водовод на располагање, што го олеснува реконструирањето.

Има девет руинирани камени куќи по име Рустика, кои купувачите се должни да ги реновираат по склучувањето на договорот според сите прописи таму. 

Можеби ќе ве интересира

Скопјани дале 3,5 милиони евра за „вечен живот“

Скопјани дале 3,5 милиони евра за „вечен живот“

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Владата на Заев до сега со три заеми, една еврообврзница и со огромен кредит на повидок

Владата на Заев до сега со три заеми, една еврообврзница и со огромен кредит на повидок

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ - посреќни работници, скептични газди - треба ли уште еднаш да се „премери“

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ - посреќни работници, скептични газди - треба ли уште еднаш да се „премери“

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години

Од камен прават хартија: Спасуваат многу дрвја и трошат помалку вода

Од камен прават хартија: Спасуваат многу дрвја и трошат помалку вода