18 Мај, 2021
0.0259

Почина 32 годишната трудница заразена со корона и примена во болница полусвесна - била мајка на пет деца

Објавено во: Балкан 10 Април, 2021

Трудницата И.М. од Костолац, која имаше 32 години, а беше позитивна на вирусот корона, почина синоќа во Општата болница во Пожаревац, јави српски Блиц.

Според оваа институција, таа била примена вчера вечерта во 19.10 часот, во многу сериозна општа состојба. Во симптомите доминирала болка во долниот дел на стомакот, грбот, силна кашлица и болка во градите.

Пациентката била во четвртиот месец од бременоста, шести по ред (таа е мајка на пет деца). Веќе на приемот, таа била во полусвесна состојба (неизмерно низок притисок) и витално загрозена. Итно била прегледана од гинеколог, кардиолог, радиолог и хирург.

По ултразвучни прегледи на срцето и стомакот, пациентката била подложен на итна операција, при што било утврдено внатрешно крварење поради прекин на чир (чир) на стомакот.

„Тимот наши лекари направи се за да и го спаси животот на пациентот, но за жал, таа почина набргу по операцијата, синоќа во 22.35 часот. Лабораториските анализи, меѓу другото, покажаа енормно ниско ниво на хемоглобин од 12, а референтната вредност е над 120. Нивото на еритроцити (црвени крвни клетки) беше 30 пати пониско од граничните вредности. Сето ова укажува на голема загуба на крв пред интервенцијата на лекарот“, наведуваат од болницата.

Веднаш по приемот, пациентката билз подложена на антигенски текст кој потврдил дека е позитивна на коронавирус. Откриено е дека нејзиниот сопруг е во изолација поради ковидус 19. Не може да се тврди дека смртта е поврзана со коронавирусот.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува