23 Септември, 2020
0.0208

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Објавено во: Македонија 11 Декември, 2019

Ќе се обезбеди ли без проблем двотретинско мнозинство за Законот за одбрана кој денеска е ставен на собраниска седница? Според последните информации, можно е ВМРО-ДПМНЕ да се воздржи од поддршка со што, се очекува, законот да не се донесе брзо, како што очекуваат од Владата. Владини извори велат дека почнува борбата за обезбедување на 80 пратеници кои ќе притиснат „за“, но не се впуштаат во дополнителни коментари кои се конкретните очекувања. Можно е клучна улога во гласањето повторно да имаат независните пратеници, тие кои обезбедија мнозинство и за уставните амандмани, повеќето поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ. Законот за одбрана е системски закон и со него се обезбедува прилагодување со НАТО стандардите.

Според изворите единствена пречка за ВМРО-ДПМНЕ е што во законот стоело новото уставно име на земјата. Како ќе се позиционираат силите ќе покаже уште денешниот ден. Инаку името Северна Македонија стои и на документот за ратификација за членството во НАТО која исто така треба да помине во Парламентот.

Како тогаш ќе се гласа останува да се види. До тогаш, а во таа смисла се отвора и уште една дилема, а тоа е што ако Шпанија не го ратификува НАТО протоколот за прием на Северна Македонија во Алијансата до распуштањето на македонскиот парламент. Од Владата вчера брифираа дека ќе пристапат кон „условна“ ратификација на документот. Според владини извори, тоа е „планот Б“ чија цел е изборниот процес во земјава да не влијае врз одлуката за формален прием на земјата во Алијансата.

Условната ратификација, би се изгласала пред распуштањето на Собранието, но би стапила на сила и би се објавила во „Службен весник“ само откако Шпанија ќе го ратификува протоколот. 

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии

Оливер Спасовски си го казни партискиот лидер Заев за неносење кацига

Оливер Спасовски си го казни партискиот лидер Заев за неносење кацига

ИЈЗ: Само за една недела регистрирани се 951 позитивни на ковид, зголемен и бројот на починати

ИЈЗ: Само за една недела регистрирани се 951 позитивни на ковид, зголемен и бројот на починати

Несторовска се враќа во МВР како државна секретарка, ќе се спаси ли од лажните мејлови

Несторовска се враќа во МВР како државна секретарка, ќе се спаси ли од лажните мејлови

Повозрасните наставници во паника: Тешко се снаоѓаме со новите технологии, онлајн предавањата ќе ни бидат проблем

Повозрасните наставници во паника: Тешко се снаоѓаме со новите технологии, онлајн предавањата ќе ни бидат проблем