19 Август, 2019
0.0292

Полицијата затвори четири приватни болници во Приштина поради тргување со човечки органи

Објавено во: Балкан 08 Јуни, 2019

Поради сомневање за нелегална трговија со човечки органи, косовската инспекција затвори четири приватни приштински болници. Против 17 здравствени работници и вработени се поднесени кривични пријави и сите овие случаи се сеуште во истражна постапка.

Нора Красниќи, главен здравствен инспектор на косовското Министерство за здравство, рече дека при увидот во овие приватни болници утврдено е дека биле вклучени во нелегални активности. Замрзнати човечки клетки биле префрлени на Одделот за гинекологија, Универзитетскиот клинички центар на Косово, со цел да се сочуваат.

Здравствен инспекторат, заедно со косовската полиција, изврши увид во некои приватни болници кои имаат дозвола за давање услуги во областа на медицинските оплодување.

Целта на инспекциите беше да се контролира спроведувањето на Законот за репродуктивно здравје. По тој повод, пишува Газета Експрес Приштина, идентификувани се некои повреди на Законот за репродуктивно здравје, по што Инспекторатот за здравство изрекол мерка за привремена суспензија на активностите на овие институции, рече Красниќи.

Во меѓувреме, косовската полиција применува одредени мерки за здравствените работници во овие болници во согласност со законските одредби на полицијата. Баки Келани, портпарол на косовската полиција, рече дека Министерството за трговија со човечки органи за време на инспекцијата во наведените болници најде серија криминални активности, нелегалната трансплантација и трговија со човечки органи и клетки.

Поради оваа причина, додаде тој, 17 лица беа уапсени, вклучително, и странски државјани.


Можеби ќе ве интересира

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Грција се сомнева дека пожарот на островот Евија е подметнат

Грција се сомнева дека пожарот на островот Евија е подметнат