15 Јануари, 2021
0.0172

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ЗА КАМИОНОТ НА СМРТТА: Уапсени се луѓе во Виетнам

Објавено во: Свет 04 Ноември, 2019

Полицијата во Виетнам,  денеска уапси уште 8 за кои се верува дека се вмешани во трагичниот настан во кој 39 мигранти починаа во камион. 

Тие се товарат за организирање и посредување при заминување на луѓе во остранство и за организирање на нивниот нелегален престој. 

Британската полиција пред два дена потврди дека замрзнатите мигранти се од виетнамска националност, полицијата и во Виетнам и во Обедниетото кралство започнаа координирани активности. Виетнамската полиција соопшти дека многу од жртвите потекнуваат од само две провинции во централниот дел на Виетнам. Претходно10 виетнамски семејства пријавија дека нивни роднини исчезнале.

Властите во Велика Британија покренаа голема акција за откривање на криумчарите на мигранти. Таму веќе се уапсени неколку осомничени, освен главниот осомничен, возачот Морис Мо Робинсон од Северна Ирска, во врска со смртта на мигрантите се уапсени уште три лица, маж и жена од Ворингтон и 46-годишен маж од Северна Ирска.

Во петокот беа уапсени две лица.  Мигрантите тргнале во Британија во потрага по поубав живот. 

Британија ќе треба да го преиспита својот пристап кон илегалната миграција. Се верува дека затворањето на границите би можело да значи дека мигрантите ќе бидат одведени кон опасни нелегални рути.

Можеби ќе ве интересира

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина