23 Јули, 2019
0.0212

ПОЛИТИЧКИОТ ЈАЗ СЕ ПРОДЛАБОЧУВА: Собранието никако да се мрдне од мртва точка

Објавено во: Македонија 12 Април, 2017

Собранието остана заглавено меѓу партиските препукувања околу албанската платформа, процедурални забелешки, реплики и контрареплики и по вчерашната седница, која продолжува денеска.

Дебатата е на мртва точка и расправата за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата никако да дојде на ред.

Главниот фокус вчера беше ставен на препукувања околу Деловникот односно дали може или не да се побара измена на дневен ред додека уште трае претресот на третата точка.

Пратеници од СДСМ бараат да се сконат останатите точки согласно членовите од Деловникот кои го овозможуваат тоа и да се премине на изборот на претседател.

ВМРО ДПМНЕ продолжи да не се согласува со ова барање на СДСМ тврдејќи дека не е согласно Деловникот и дека прво треба да се исцрпи дебатата од третата точка.

Овие несогласувања и бесцелни дебати го продлабочуваат политичкиот јаз. На улиците се протестира речиси секој ден, а граѓаните се тие што продолжуваат да ги трпат политиките на политичарите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Дали е ова Катица Јанева во фризерски салон?

(ВИДЕО) Дали е ова Катица Јанева во фризерски салон?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Вештачењето на телефонот на Јанева заврши, критики за изјавата на Заев за крадење историја

ФОКУС НА ДЕНОТ: Вештачењето на телефонот на Јанева заврши, критики за изјавата на Заев за крадење историја

Фактор дознава: Измени во законот за здравствена заштита влегуваат преку пратеници во Собрание. Што содржат?

Фактор дознава: Измени во законот за здравствена заштита влегуваат преку пратеници во Собрание. Што содржат?

Брнс за „Рекет“ бара Заев да побара одговорност од сите владини претставници

Брнс за „Рекет“ бара Заев да побара одговорност од сите владини претставници

Oд ВМРО - ДПМНЕ прашуваат каде е Катица Јанева седум дена?

Oд ВМРО - ДПМНЕ прашуваат каде е Катица Јанева седум дена?

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Героски објави нови псевдоними за вмешани во случајот „Рекет“

Героски објави нови псевдоними за вмешани во случајот „Рекет“

МВР достави одговор до АВМУ - што пишува во него?

МВР достави одговор до АВМУ - што пишува во него?

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?