21 Јануари, 2020
0.0152

Помпео: Убиството на Сулејмани е дел од новата стратегија на САД за одвраќање на непријателите

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2020

Амриканскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека Касем Сулејмани е убиен во рамките на пошироката стратегија за одвраќање на заканите што претставуваат непријателите на САД, а која се однесува и на Кина и на Русија, ублажувајќи ги на тој начин тврдењата дека највисокиот ирански генерал е убиен бидејќи планирал напади на цели во САД.

Помпео оддржа говор во Хуверовиот институт на Универзитетот Станфорд во кој изрично ги спомена нападите кои наводно ги планирал Сулејмани.

Во говорот насловен „ Повторно воспоставување на одвраќањето: Ирански пример“, Помпео се фокусира, на како што кажа, стратегијата на администрацијата да воспостави „реална политика на одвраќање“ кон Иран по претходните демократски и републикански политики кои влијаеле на „лошите активности на Иран“.

Демократите и републиканците ја критикува администрацијата за оправдување на самоодбраната која се темелеше на необјавени разузнавачки податоци за закани. Претседателот Доналд Трамп рече дека меѓу потенцијалните цели на овие напади биле четири американски амбасади.

Министерот за одбрана Марк Еспер во неделата кажа дека не видел никакви разузнавачки податоци што би упатувале на можни напади врз амбасадите.

Трамп вчера повторно долеа масло на огнот изјавувајќи дека „всушност не е ни битно“ дали Сулејмани претставувал закана.

Помпео кажа дека зад убиството на Сулејмани, командантот на елитните ирански единици „Кудс“, се крие „поширока стратегија“.

-Претседателот Трамп и ние во неговата екипа за национална безбедност повторно ја воспоставуваме политиката на одвраќање- реално одвраќање на Иран, кажа Помпео.

„САД сега имаат голема предност во однос на Иран, најголемата што било кога сме ја имале“, рече тој потсетувајќи на штетата која на иранската економија и ја нанесоа санкциите кои Трамп повторно им ги воведе откако во 2018 година се повлече од нуклеарниот договор од 2015 година.

-Важноста на одвраќањето не е ограничена само на Иран, нагласи Помпео. „Во секој случај мораме да го одвраќаме непријателот за да ја одбраниме слободата. Тоа е сета смисла на инсистирањата на Трамп нашата војска да ја направи посилна од било кога порано“, рече тој.


Можеби ќе ве интересира

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

Снежно невреме го блокираше Техеран

Снежно невреме го блокираше Техеран

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Русите на Водици влегуваат во вода на минус 30 степени

Русите на Водици влегуваат во вода на минус 30 степени