12 Август, 2022
0.0223

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

На многу земји им се заканува глад. Поради војната во Украина ќе гладуваат 40 до 50 милиони луѓе. 

Американскиот државен секретар Антони Блинкен вели дека Русија одбива да извезе жито, а Украина е под блокада. 

Германската шефица на дипломатијата, Анален Баербок ја повика меѓународната заедница да помогне во борбата против гладот ​​во многу делови од светот и ги нарече потезите на Русија „цинични”. Таа наведува дека веќе во јули можно е да има извоз на жито од Украина. Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Британија е подготвена да помогне во операциите за деминирање на јужниот брег на Украина и да ја разгледа можноста за нудење безбедност на бродовите со цел да се префрлат милиони тони жито што се наоѓаат во земјата.

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи