05 Февруари, 2023
0.0179

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Објавено во: Свет 09 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Едно лице загина како последица на пожарот во големиот трговскиот центар Мега Химки, изјавија за РИА Новости од Главната управа на Министерството за вонредни ситуации на Московскиот регион.

- Ја потврдуваме смртта на едно лице - соопштија од прес-службата на Министерството.

Пожарот избувнал во шест часот наутро во продавницата ОБИ во трговскиот центар Мега Химки. Се запали покривот на површина од 150 метри квадратни. На пожарот му беше доделен четвртиот број на сложеност од пет.

Според РИА Новости во службите за итни случаи, главни причини за вонредната состојба се неисправноста на опремата и прекршувањето на правилата за заштита од пожари при работа. Првичната верзија за подметнување пожар не е потврдена.

Гаснењето беше комплицирано поради дизајнерските карактеристики на зградата, што придонесе за создавање воздушни струи и уривање на покривот.

Во 8 часот и 25 минути пожарот бил локализиран на површина од седум илјади квадратни метри.

Како што јави дописникот на РИА Новости, во реонот на запалениот трговски центар се слушнале пригушени истрели. Службите за итни случаи предупредија дека конзервите со боја и аеросоли почнале да експлодираат.

Пожарот на ОБИ не ги зафатил другите делови од трговскиот центар. Сепак денеска 9 декември, трговскиот ќе биде затворен.

Претходно медиумите известија дека пожарот зафатил површина од 18 илјади метри квадратни метри, по што бил локализиран на седум илјади квадратни метри, јави руската агенција ТАСС, дополнувајќи дека е планирано во гаснењето на пожарот да биде вклучена и авијацијата.


Руските медиуми посочуваат дека се слушнале експлозии, за кои се верува дека се од конзерви со боја и лакови, но и плински боци. ТАСС посочува дека по експлозијата почнала да се урива конструкцијата на објектот, по што хипермаркетот е речиси целосно уништен.

Во гаснењето биле вклучени повеќе од 70 луѓе и 20 единици техника. 

Главната верзија за причината на пожарот е краток спој. Според итните служби, пожарот настанал при заварување во доградба до зградата. Работниците ја напуштиле зградата не можејќи да го изгаснат пожарот, наведува ТАСС.


Обвинителството на Московскиот регион започна истрага за причините за пожарот, а штетата од пожарот може да достигне 20-30 милијарди рубли (1 рубља=0,015 евра).

Можеби ќе ве интересира

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле