11 Јули, 2020
0.0284

Познат наследникот на „султан“ Назарбаев во Казахстан

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2019

Актуелниот вршител на должност  претседател на Казахстан, Касим-Јомарт Токаев, победи на вонредните претседателски избори во земјата, освојувајќи 70 отсто од гласовите, според резултатите од анкетата.

Денот на изборите ги означи големите протести во Нурсултан и Алмати и апсењето на околу 500 демонстранти кои тврдат дека изборите не се слободни и фер.

Победата на 66-годишниот дипломат од кариера се очекуваше, бидејќи беше поддржан од поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев (78), кој владееше со Казахстан од стекнувањето независност во 1991 година.

Во март, Назарбаев неочекувано поднесе оставка како претседател, но остана клучна фигура во политичкиот живот на земјата. Токаев вети дека ќе продолжи да работи преку својот ментор.

Според анкетата на јавното мислење, Токаев доби 70,13% од гласовите, додека Амиржан Косанов е втор со 15,39%.

Резултатите врз основа на излезните анкети се засноваат на анкетата на гласачите за кого гласале веднаш по напуштањето на избирачкото место.

Одѕивот на денешните избори изнесуваше 77,4 отсто, објави изборната комисија.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО