24 Јануари, 2020
0.0190

Познато е колку тони олово во форма на чад завршија во воздухот при пожарот во Нотр Дам

Објавено во: Свет 15 Август, 2019

Има испуштено 440 тони олово во форма на чад за време на пожар – повеќе од четири пати повеќе од годишните емисии на олово во атмосферата низ цела Франција, изјави за новинарите портпаролот на еко-организацијата Анри Пезерат и истражувач Ани Тебо-Мони, за пожарот кој се случи во Нотр Дам. 

Дури и со затворањето на Нотр Дам, групите за животна средина  ги повикуваат властите да преземат дополнителни мерки на претпазливост за да ја заштитат непосредната околна јавност од потенцијално штетен отпад од олово.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“