18 Мај, 2021
0.0272

ПОЗНАТО КОЈ БИЛ ПОСРЕДНИКОТ ЗА ФАЛСИФИКАТ ПАСОШИТЕ - Со меѓународна потерница се бара 39 годишниот Раиф Мифтари

Објавено во: Македонија 10 Април, 2021

Познато е името на бегалецот кој е осомничен дека изработувал лажни пасоши за познати меѓународни криминалци.

Станува збор за Раиф Мифтари, кој има 39 години.

Неговото име се најде на сајтот на Министерството за внатрешни работи, каде што се објавуваат лицата по кои има потрага, односно е објавена меѓународната потерница.

Како што е познато, Раиф Мифтари од Скопје е осомничен дека е дел од групата која изработувала македонски пасоши за странски криминалци.

Пред неколку дена беа уапсени деветмина полициски службеници, вработени во пасошкото одделение на МВР, кои продавале патни исправи со туѓ идентитет исклучиво на странски државјани и на криминалци барани со меѓународна потерница. 

Полицијата тогаш соопшти дека еден од осомничените избегал, а тој всушност бил посредник. Во отсуство му беше одредена мерка притвор.

„Мифтари Раиф, од татко  Емин и мајка Радифе, роден 14.11.1981 година во Скопје, каде и живее на улица Клинска Леса. Се бара со наредба број 5 КО.БР.1126/21 од  09.04.2021 година од ОЈО Скопје, за основано сомнение дека сторил кривично дело по член 353 од КЗ на РСМ“, пишува во потерницата на МВР.

Можеби ќе ве интересира

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини