15 Ноември, 2019
0.0407

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Објавено во: Свет 11 Октомври, 2019

Уште откако разговараше на телефон со Доналд Трамп, а стенограм на пет страници од тој разговор излезе во јавноста во јули годинава, украинскиот претседател Володимир Зеленски не беше омилен во меѓународната јавност. Вчера самиот одржа прес конференција која траеше ни помалку ни повеќе туку 14 часа.

На прес конференцијата присуствувале повеќе од 300 новинари, а Зеленски рекол дека е подготвен да учествува во истрага за украинската улога но изборите во САД во 2016 година. Сепак Зеленски им порача на американските новинари да се тргнат на страна од Украина и да си изберат претседател самите.

Со маратонската прес конференција Зеленски сакаше да покаже дека е транспарентен, но ова всушност е конференција за печат со траење кое го сруши рекордот. 

Фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?