14 Декември, 2019
0.0169

Прогласени 10-те победнички во изборот “Жена на годината 2019”

Објавено во: Мои пари 21 Ноември, 2019

Во пријатна и опуштена атмосфера со многу позитивна енергија денеска во “Рагуза360” во Скопје, се одржа прогласувањето на победничките во првиот македонски избор на “Жена на годината” (www.zenanagodinata.mk), во склоп на конференцијата “200 жени претприемачки”.

Во онлајн номинирањето учествуваа 569 луѓе, а дамите со најмногу номинации формираа листа од 50 финалистки во вкупно 10 категории за кои потоа гласаше 10-члено жири составено од претставници на медиуми, компании и стопански комори.

Во продолжение следува листата со овогодинешните лауреати во изборот “Жена на годината”:

·  Категорија “Жена на годината” - Мила Царовска, Министер за труд и социјална политика;

·  Категоријата “Жена со трајни вредности”  - Ангелка Пеева Лаурениќ, Имиџ ПР и Движење за поддршка на креативноста “Браво Сине”;

·  Категорија “Жена менаџер на годината” – Викторија Механџиска, Зегин;

·  Категорија “Млада жена менаџер на годината” – Сања Лукаревска, УЈП;

·  Категорија “Странец жена менаџер на годината” - Рејчел Галовеј, Амбасадор на Обединетото Кралство во Македонија;

·  Категорија “Жена со најголеми достигнувања во културата” - Тамара Котевска, режисерка на филмот Медена Земја;

·  Категорија  “Жена со најголеми достигнувања во спортот” - Сара Ристовска, ракомет ;

·  Категорија  “Жена со најголеми достигнувања за општеството” -  Кристина Арнаудова, Проект Среќа;

·  Категорија  “Жена со најдобар стил “ – Даниела Колиќ Димовска, LISCA

·  Категорија  “Инфлуенсерка на годината” – Лила Филиповска, ТВ Сител.

Посебна награда од организаторите, за регионален бизнис-нетворкинг проект, беше доделен и за Кристина Ерцеговиќ од Хрватска.

Целта на изборот е да се оддаде признание на дамите кои со својот професионален и општествен ангажман секојдневно и во континуитет поставуваат високи стандарди на деловно и етичко однесување и остваруваат забележителни резултати.

Организатори на “Жена на годината” се Маркетинг365 и Касиа Евентс. Поддржувач на изборот беше Сојузот на Стопански Комори на Македонија, а главен покровител на конференцијата беше Пивара Скопје.

Можеби ќе ве интересира

ЈП Водовод и Канализација се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

ЈП Водовод и Канализација се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

ИутеКредит на Winterland во Скопје! Пари достапни веднаш во центарот на празничната еуфорија!

ИутеКредит на Winterland во Скопје! Пари достапни веднаш во центарот на празничната еуфорија!

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија и иновации

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија и иновации

Пет години стратешко партнерство на Тутунски Комбинат Прилеп и Филип Морис Интернешнал

Пет години стратешко партнерство на Тутунски Комбинат Прилеп и Филип Морис Интернешнал

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

А1 Македонија го најавува A1 Game Fest 2019 - најголемиот гејминг настан за оваа година

А1 Македонија го најавува A1 Game Fest 2019 - најголемиот гејминг настан за оваа година

Професионалната ориентација-откривање на способностите и афинитетите на учениците

Професионалната ориентација-откривање на способностите и афинитетите на учениците

Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

Магична еуфорија во Скопје Мериот хотел и Дистрикт бар и ресторан

Магична еуфорија во Скопје Мериот хотел и Дистрикт бар и ресторан